środa, 12 grudnia 2018

Ucz się angielskiego ... przy serialach i filmach | Przyjemna nauka | CZĘŚĆ 1

Każdy chciałby nauczyć się języka lekko, łatwo i przyjemnie. Ale niestety, każdy kto zaczął zetknął się z brutalną rzeczywistością, monotonnymi ćwiczeniami gramatycznymi lub słownictwem, które trzeba wykuć na blachę... Częściowo nie da się tego uniknąć, bo nawet ucząc się naszego ojczystego języka, musieliśmy trochę pomęczyć się z gramatyką i zapamiętać pisownię i znaczenie wielu słów. Podczas nauki języka obcego zapominamy jednak o tym, aby stworzyć sobie jak najbardziej naturalne warunki do nauki. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład oglądając, słuchając i czytając autentyczne materiały w języku angielskim W dobie Internetu, streamingów i Netflixa mamy szeroki wachlarz możliwości: - oglądanie filmów i seriali - oglądanie codziennych wiadomości i programów telewizyjnych ze stacji anglojęzycznych, - słuchanie audiobooków i podcastów, - subskrybowanie interesujących twórców na YouTube, Ted.com i innych tego typu stronach, - słuchanie i nauka tekstów piosenek, - prowadzenie bloga, fanpage’a lub profilu na social media w języku angielskim, - czytanie książek, gazet, czasopism w języku angielskim.
Każdemu z zagadnień będzie poświęcony odrębny wpis. Dzisiaj zaczniemy od mojej ulubionej opcji nauki języka, z której najczęściej korzystam, czyli oglądanie seriali i filmów w języku angielskim.

CZ.1 SERIALE I FILMY W NAUCE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dlaczego jest to dobry sposób uczenia się języka? Materiały są atrakcyjne Joraz możemy je dobrać do swoich zainteresowań i poziomu. Ponadto samoistnie zapamiętujemy słówka i struktury, a co najważniejsze ich poprawną wymowę (ale uwaga na akcenty!)
Jak się uczyć? Są trzy sposoby: 1. Oglądamy jeden odcinek z polskimi napisami. Oglądamy ten sam odcinek drugi raz z angielskimi napisami. Oglądamy ten sam odcinek po raz trzeci ale bez napisów. Można to zrobić pod rząd lub w odstępach czasowych. Najlepiej sprawdzi się to z krótkimi serialami, lub takimi serialami, które naprawdę lubimy i nam się nie znudzą po kilku razach 2. Oglądamy odcinki z polskimi napisami i staramy się wyłapywać jak najwięcej słówek w języku angielskim. Gdy poczujemy się pewniej, przerzucamy się na napisy w języku angielskim, a po jakimś czasie wyłączamy napisy . 3. Odwrotny sposób: Oglądamy najpierw bez napisów, starając się zrozumieć przynajmniej ogólny zarys fabuły. Potem, oglądamy po raz kolejny z napisami angielskimi, a ostatecznie z polskimi.
LISTA FILMÓW I SERIALI, KTÓRE POLECAM (i które są dostępne na Netflixie)
1. Dla początkujących: bajki, seriale dla młodzieży, np.
- Fineasz i Ferb To serial dla dzieci, który opowiada o dwóch braciach, którzy codziennie wymyślają inny sposób na urozmaicenie sobie wakacji.Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Zawiera powtarzające się w każdym odcinku elementy i wyrażenia dlatego łatwo nadążyć za fabułą. Z uwagi na to, że to bajka słownictwo nie jest trudne, a tempo jest umiarkowane.
- Gdzie jest Nemo Film, który zna chyba każdy: mały błazenek Nemo gubi się w wielkim oceanie i próbuje wrócić do domu.Dlaczego ten film jest dobry do nauki? Postaciami w tej bajce są rybki-dzieci oraz dorosłe ryby dlatego słownictwo jest na różnym poziomie - od bardzo podstawowego do zaawansowanego. Tempo wypowiedzi jest także zróżnicowane - kwestie dzieci są wymawiane wolniej, ale “dorosłe” dialogi są w szybszym tempie.
- Shrek Kolejny klasyk Dlaczego ten film jest dobry do nauki? Bo każdy zna jego fabułę ze szczegółami oraz pewnie wielu z Was zna nawet dialogi na pamięć dlatego nietrudno będzie się połapać w akcji słuchając jej w oryginale. (Ale uwaga! Niektóre dialogi są przetłumaczone w języku zupełnie inaczej niż w języku angielskim. Polecam filmiki z serii Filmowe kwestie, które są śmieszniejsze w polskiej wersji : https://www.youtube.com/watch?v=uQwg6Kc0tfY )
Inne ciekawe propozycje: Spongebob, Inspektor Gadget, Sing, Sekretne życie zwierzaków domowych, Ratatuj.
2. Dla średniozaawansowanych: wszystkie z poprzedniej listy plus
- Przyjaciele Kultowy serial komediowy z lat 90 o szóstce przyjaciół i ich próbach odnalezienia się w dorosłym świecie. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Odcinki są krótkie, dlatego można je oglądać w trybie polskie napisy-angielskie napisy-bez napisów . Żarty, z których w 99% składa się każdy odcinek, są proste do zrozumienia. Tempo jest umiarkowane, nie tak szybkie jak w wielu popularnych serialach. Do tego używany jest język konwersacyjny, dlatego wiele wyrażeń może się przydać w codziennych sytuacjach.
- Pełna Chata Serial familijny o samotnym ojcu, który z pomocą szwagra i przyjaciela wychowuje swoje trzy córki. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Przedstawia bohaterów w różnych przedziałach wiekowych: od małego dziecka, które mówi tylko pojedyncze słowa, po prezentera telewizyjnego, który używa poprawnych, wyszukanych struktur gramatycznych.
- Plotkara Akcja serialu rozgrywa się w dzielnicach Nowego Jorku wśród uczniów elitarnych liceów. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Łatwo nadążyć za fabułą, ponieważ narratorka często dopowiada, przypomina i parafrazuje wydarzenia. Język jest swobodny, nowoczesny, zawiera dużo mowy potocznej. Inne ciekawe propozycje: Jane the Virgin, 13 Powodów, Słodkie zmartwienia, Słodkie kłamstewka
3. Dla zaawansowanych: możemy przebierać we wszystkim dlatego poniżej wrzucam tylko kilka tytułów, które warto obejrzeć ze szczególnych względów
- W garniturach Serial prawniczy, z bardzo dobrym soundtrackiem i ciekawymi zwrotami akcji. Dlaczego jest dobry do nauki? Zawiera dużo prawniczego i fachowego słownictwa a tempo akcji i dialogów jest dość szybkie.
- Kochane Kłopoty Serial opowiada o dwóch Lorelai - mamie i córce, które żyją w pokręconym miasteczku, nie gotują i piją hektolitry kawy. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Zawiera wiele odniesień kulturowych i historycznych. W każdym odcinku pojawiają się anegdoty i żarty związane z postaciami fikcyjnymi i historycznymi, książkami, utworami, dlatego czasem trzeba poszperać i dowiedzieć się w Wikipedii o czym była mowa Ponadto, scenariusze do odcinków zawierają o 1/3 więcej stron niż statystyczne odcinki innych seriali tej samej długości, dlatego tempo jest dość szybkie.
- The Crown Serial opowiadający historię życia Królowej Elżbiety. Na razie serial liczy dwa sezony, ale planowane są co najmniej kolejne dwa (pewnie wszystko zależy od królowej i jej długości życia . Akcja drugiego sezonu kończy się w latach 60. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Zawiera bogate słownictwo i królewski brytyjski akcent - czego chcieć więcej Inne ciekawe propozycje: Sherlock, Planeta Ziemia, Wyjaśniamy


Inne pomocne źródła: - Kanał YouTube: Learn English With TV Series - Wpis https://www.english.com/blog/learning-english-tv-films/ - www.ororo.tv - platforma, która oferuje mnóstwo programów i seriali z możliwością włączenia napisów w dwóch językach.
Czy stosujecie taką ,,metodę”? Jakie seriale i filmy polecacie do oglądania po angielsku?

Filmy i seriale w nauce języka angielskiego | Naucz się angielskiego w łatwy i naturalny sposób |



Każdy chciałby nauczyć się języka lekko, łatwo i przyjemnie. Ale niestety, każdy kto zaczął zetknął się z brutalną rzeczywistością, monotonnymi ćwiczeniami gramatycznymi lub słownictwem, które trzeba wykuć na blachę. Częściowo nie da się tego uniknąć, bo nawet ucząc się naszego ojczystego języka, musieliśmy trochę pomęczyć się z gramatyką i zapamiętać pisownię i znaczenie wielu słów. Podczas nauki języka obcego zapominamy jednak o tym, aby stworzyć sobie jak najbardziej naturalne warunki do nauki. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład oglądając programy telewizyjne w języku angielskim.



 W dobie Internetu, streamingów i Netflixa mamy szeroki wachlarz możliwości:
- oglądanie codziennych wiadomości, programów telewizyjnych ze stacji anglojęzycznych,
- słuchanie audiobooków i podcastów,
- subskrybowanie interesujących twórców na YouTube, Ted.com i innych tego typu stronach,
- słuchanie i nauka tekstów piosenek,
- prowadzenie bloga, fanpage’a lub profilu na social media w języku angielskim,
- oglądanie filmów i seriali,
- czytanie książek, gazet, czasopism w języku angielskim.

Każdemu z zagadnień będzie poświęcony odrębny wpis.

Dzisiaj zaczniemy od mojej ulubionej opcji nauki języka, z której najczęściej korzystam, czyli oglądanie seriali i filmów w języku angielskim.



Dlaczego jest to dobry sposób uczenia się języka? Materiały są atrakcyjne J oraz możemy je dobrać do swoich zainteresowań i poziomu. Ponadto samoistnie zapamiętujemy słówka i struktury, a co najważniejsze ich poprawną wymowę (ale uwaga na akcenty!)

Jak się uczyć? Są dwa sposoby:
1.     Oglądamy jeden odcinek z polskimi napisami. Oglądamy ten sam odcinek drugi raz z angielskimi napisami. Oglądamy ten sam odcinek po raz trzeci ale bez napisów. Można to zrobić pod rząd lub w odstępach czasowych. Najlepiej sprawdzi się to z krótkimi serialami, lub takimi serialami, które naprawdę lubimy i nam się nie znudzą po kilku razach J
2.     Oglądamy odcinki z polskimi napisami i staramy się wyłapywać jak najwięcej słówek w języku angielskim. Gdy poczujemy się pewniej, przerzucamy się na napisy w języku angielskim, a po jakimś czasie wyłączamy napisy J.

Lista filmów seriali, które polecam (i są dostępne na Netflix)

1.     Dla początkujących: bajki, seriale dla młodzieży, np.
- Fineasz i Ferb
- Spongebob
- Inspektor Gadget
- Sing  (F)
- Sekretne życie zwierzaków domowych (F)
- Ratatuj (F)
- Gdzie jest Nemo (F)
- Shrek (F)

2.     Dla średniozaawansowanych: wszystkie z poprzedniej listy plus
- Przyjaciele
- Pełna Chata
- Słodkie kłamstewka
- Jane the Virgin
- 13 Powodów
- Słodkie zmartwienia (F) 


3.     Dla zaawansowanych
- możemy przebierać we wszystkim dlatego poniżej wrzucam tylko kilka tytułów, które warto obejrzeć ze szczególnych względów J
- W garniturach – dużo prawniczego i fachowego słownictwa i amerykański slang
- Kochane Kłopoty – mnóstwo odniesień kulturowych, książkowych, historycznych i szybkie tempo dialogów (scenariusze do odcinków zawierają o ¼ więcej słów niż statystyczne odcinki tej samej długości J )
- The Crown – bogate słownictwo i brytyjski akcent
- Sherlock – jak wyżej

Czy stosujecie taką metodę? Jakie seriale i filmy polecacie do oglądania po angielsku? :)