środa, 12 grudnia 2018

Ucz się angielskiego ... przy serialach i filmach | Przyjemna nauka | CZĘŚĆ 1

Każdy chciałby nauczyć się języka lekko, łatwo i przyjemnie. Ale niestety, każdy kto zaczął zetknął się z brutalną rzeczywistością, monotonnymi ćwiczeniami gramatycznymi lub słownictwem, które trzeba wykuć na blachę... Częściowo nie da się tego uniknąć, bo nawet ucząc się naszego ojczystego języka, musieliśmy trochę pomęczyć się z gramatyką i zapamiętać pisownię i znaczenie wielu słów. Podczas nauki języka obcego zapominamy jednak o tym, aby stworzyć sobie jak najbardziej naturalne warunki do nauki. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład oglądając, słuchając i czytając autentyczne materiały w języku angielskim W dobie Internetu, streamingów i Netflixa mamy szeroki wachlarz możliwości: - oglądanie filmów i seriali - oglądanie codziennych wiadomości i programów telewizyjnych ze stacji anglojęzycznych, - słuchanie audiobooków i podcastów, - subskrybowanie interesujących twórców na YouTube, Ted.com i innych tego typu stronach, - słuchanie i nauka tekstów piosenek, - prowadzenie bloga, fanpage’a lub profilu na social media w języku angielskim, - czytanie książek, gazet, czasopism w języku angielskim.
Każdemu z zagadnień będzie poświęcony odrębny wpis. Dzisiaj zaczniemy od mojej ulubionej opcji nauki języka, z której najczęściej korzystam, czyli oglądanie seriali i filmów w języku angielskim.

CZ.1 SERIALE I FILMY W NAUCE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dlaczego jest to dobry sposób uczenia się języka? Materiały są atrakcyjne Joraz możemy je dobrać do swoich zainteresowań i poziomu. Ponadto samoistnie zapamiętujemy słówka i struktury, a co najważniejsze ich poprawną wymowę (ale uwaga na akcenty!)
Jak się uczyć? Są trzy sposoby: 1. Oglądamy jeden odcinek z polskimi napisami. Oglądamy ten sam odcinek drugi raz z angielskimi napisami. Oglądamy ten sam odcinek po raz trzeci ale bez napisów. Można to zrobić pod rząd lub w odstępach czasowych. Najlepiej sprawdzi się to z krótkimi serialami, lub takimi serialami, które naprawdę lubimy i nam się nie znudzą po kilku razach 2. Oglądamy odcinki z polskimi napisami i staramy się wyłapywać jak najwięcej słówek w języku angielskim. Gdy poczujemy się pewniej, przerzucamy się na napisy w języku angielskim, a po jakimś czasie wyłączamy napisy . 3. Odwrotny sposób: Oglądamy najpierw bez napisów, starając się zrozumieć przynajmniej ogólny zarys fabuły. Potem, oglądamy po raz kolejny z napisami angielskimi, a ostatecznie z polskimi.
LISTA FILMÓW I SERIALI, KTÓRE POLECAM (i które są dostępne na Netflixie)
1. Dla początkujących: bajki, seriale dla młodzieży, np.
- Fineasz i Ferb To serial dla dzieci, który opowiada o dwóch braciach, którzy codziennie wymyślają inny sposób na urozmaicenie sobie wakacji.Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Zawiera powtarzające się w każdym odcinku elementy i wyrażenia dlatego łatwo nadążyć za fabułą. Z uwagi na to, że to bajka słownictwo nie jest trudne, a tempo jest umiarkowane.
- Gdzie jest Nemo Film, który zna chyba każdy: mały błazenek Nemo gubi się w wielkim oceanie i próbuje wrócić do domu.Dlaczego ten film jest dobry do nauki? Postaciami w tej bajce są rybki-dzieci oraz dorosłe ryby dlatego słownictwo jest na różnym poziomie - od bardzo podstawowego do zaawansowanego. Tempo wypowiedzi jest także zróżnicowane - kwestie dzieci są wymawiane wolniej, ale “dorosłe” dialogi są w szybszym tempie.
- Shrek Kolejny klasyk Dlaczego ten film jest dobry do nauki? Bo każdy zna jego fabułę ze szczegółami oraz pewnie wielu z Was zna nawet dialogi na pamięć dlatego nietrudno będzie się połapać w akcji słuchając jej w oryginale. (Ale uwaga! Niektóre dialogi są przetłumaczone w języku zupełnie inaczej niż w języku angielskim. Polecam filmiki z serii Filmowe kwestie, które są śmieszniejsze w polskiej wersji : https://www.youtube.com/watch?v=uQwg6Kc0tfY )
Inne ciekawe propozycje: Spongebob, Inspektor Gadget, Sing, Sekretne życie zwierzaków domowych, Ratatuj.
2. Dla średniozaawansowanych: wszystkie z poprzedniej listy plus
- Przyjaciele Kultowy serial komediowy z lat 90 o szóstce przyjaciół i ich próbach odnalezienia się w dorosłym świecie. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Odcinki są krótkie, dlatego można je oglądać w trybie polskie napisy-angielskie napisy-bez napisów . Żarty, z których w 99% składa się każdy odcinek, są proste do zrozumienia. Tempo jest umiarkowane, nie tak szybkie jak w wielu popularnych serialach. Do tego używany jest język konwersacyjny, dlatego wiele wyrażeń może się przydać w codziennych sytuacjach.
- Pełna Chata Serial familijny o samotnym ojcu, który z pomocą szwagra i przyjaciela wychowuje swoje trzy córki. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Przedstawia bohaterów w różnych przedziałach wiekowych: od małego dziecka, które mówi tylko pojedyncze słowa, po prezentera telewizyjnego, który używa poprawnych, wyszukanych struktur gramatycznych.
- Plotkara Akcja serialu rozgrywa się w dzielnicach Nowego Jorku wśród uczniów elitarnych liceów. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Łatwo nadążyć za fabułą, ponieważ narratorka często dopowiada, przypomina i parafrazuje wydarzenia. Język jest swobodny, nowoczesny, zawiera dużo mowy potocznej. Inne ciekawe propozycje: Jane the Virgin, 13 Powodów, Słodkie zmartwienia, Słodkie kłamstewka
3. Dla zaawansowanych: możemy przebierać we wszystkim dlatego poniżej wrzucam tylko kilka tytułów, które warto obejrzeć ze szczególnych względów
- W garniturach Serial prawniczy, z bardzo dobrym soundtrackiem i ciekawymi zwrotami akcji. Dlaczego jest dobry do nauki? Zawiera dużo prawniczego i fachowego słownictwa a tempo akcji i dialogów jest dość szybkie.
- Kochane Kłopoty Serial opowiada o dwóch Lorelai - mamie i córce, które żyją w pokręconym miasteczku, nie gotują i piją hektolitry kawy. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Zawiera wiele odniesień kulturowych i historycznych. W każdym odcinku pojawiają się anegdoty i żarty związane z postaciami fikcyjnymi i historycznymi, książkami, utworami, dlatego czasem trzeba poszperać i dowiedzieć się w Wikipedii o czym była mowa Ponadto, scenariusze do odcinków zawierają o 1/3 więcej stron niż statystyczne odcinki innych seriali tej samej długości, dlatego tempo jest dość szybkie.
- The Crown Serial opowiadający historię życia Królowej Elżbiety. Na razie serial liczy dwa sezony, ale planowane są co najmniej kolejne dwa (pewnie wszystko zależy od królowej i jej długości życia . Akcja drugiego sezonu kończy się w latach 60. Dlaczego ten serial jest dobry do nauki? Zawiera bogate słownictwo i królewski brytyjski akcent - czego chcieć więcej Inne ciekawe propozycje: Sherlock, Planeta Ziemia, Wyjaśniamy


Inne pomocne źródła: - Kanał YouTube: Learn English With TV Series - Wpis https://www.english.com/blog/learning-english-tv-films/ - www.ororo.tv - platforma, która oferuje mnóstwo programów i seriali z możliwością włączenia napisów w dwóch językach.
Czy stosujecie taką ,,metodę”? Jakie seriale i filmy polecacie do oglądania po angielsku?

Filmy i seriale w nauce języka angielskiego | Naucz się angielskiego w łatwy i naturalny sposób |



Każdy chciałby nauczyć się języka lekko, łatwo i przyjemnie. Ale niestety, każdy kto zaczął zetknął się z brutalną rzeczywistością, monotonnymi ćwiczeniami gramatycznymi lub słownictwem, które trzeba wykuć na blachę. Częściowo nie da się tego uniknąć, bo nawet ucząc się naszego ojczystego języka, musieliśmy trochę pomęczyć się z gramatyką i zapamiętać pisownię i znaczenie wielu słów. Podczas nauki języka obcego zapominamy jednak o tym, aby stworzyć sobie jak najbardziej naturalne warunki do nauki. Można to zrobić na wiele sposobów, na przykład oglądając programy telewizyjne w języku angielskim.



 W dobie Internetu, streamingów i Netflixa mamy szeroki wachlarz możliwości:
- oglądanie codziennych wiadomości, programów telewizyjnych ze stacji anglojęzycznych,
- słuchanie audiobooków i podcastów,
- subskrybowanie interesujących twórców na YouTube, Ted.com i innych tego typu stronach,
- słuchanie i nauka tekstów piosenek,
- prowadzenie bloga, fanpage’a lub profilu na social media w języku angielskim,
- oglądanie filmów i seriali,
- czytanie książek, gazet, czasopism w języku angielskim.

Każdemu z zagadnień będzie poświęcony odrębny wpis.

Dzisiaj zaczniemy od mojej ulubionej opcji nauki języka, z której najczęściej korzystam, czyli oglądanie seriali i filmów w języku angielskim.



Dlaczego jest to dobry sposób uczenia się języka? Materiały są atrakcyjne J oraz możemy je dobrać do swoich zainteresowań i poziomu. Ponadto samoistnie zapamiętujemy słówka i struktury, a co najważniejsze ich poprawną wymowę (ale uwaga na akcenty!)

Jak się uczyć? Są dwa sposoby:
1.     Oglądamy jeden odcinek z polskimi napisami. Oglądamy ten sam odcinek drugi raz z angielskimi napisami. Oglądamy ten sam odcinek po raz trzeci ale bez napisów. Można to zrobić pod rząd lub w odstępach czasowych. Najlepiej sprawdzi się to z krótkimi serialami, lub takimi serialami, które naprawdę lubimy i nam się nie znudzą po kilku razach J
2.     Oglądamy odcinki z polskimi napisami i staramy się wyłapywać jak najwięcej słówek w języku angielskim. Gdy poczujemy się pewniej, przerzucamy się na napisy w języku angielskim, a po jakimś czasie wyłączamy napisy J.

Lista filmów seriali, które polecam (i są dostępne na Netflix)

1.     Dla początkujących: bajki, seriale dla młodzieży, np.
- Fineasz i Ferb
- Spongebob
- Inspektor Gadget
- Sing  (F)
- Sekretne życie zwierzaków domowych (F)
- Ratatuj (F)
- Gdzie jest Nemo (F)
- Shrek (F)

2.     Dla średniozaawansowanych: wszystkie z poprzedniej listy plus
- Przyjaciele
- Pełna Chata
- Słodkie kłamstewka
- Jane the Virgin
- 13 Powodów
- Słodkie zmartwienia (F) 


3.     Dla zaawansowanych
- możemy przebierać we wszystkim dlatego poniżej wrzucam tylko kilka tytułów, które warto obejrzeć ze szczególnych względów J
- W garniturach – dużo prawniczego i fachowego słownictwa i amerykański slang
- Kochane Kłopoty – mnóstwo odniesień kulturowych, książkowych, historycznych i szybkie tempo dialogów (scenariusze do odcinków zawierają o ¼ więcej słów niż statystyczne odcinki tej samej długości J )
- The Crown – bogate słownictwo i brytyjski akcent
- Sherlock – jak wyżej

Czy stosujecie taką metodę? Jakie seriale i filmy polecacie do oglądania po angielsku? :) 

wtorek, 6 listopada 2018

KOLORY: Colours - gry i zabawy dla najmłodszych | Nauka angielskiego od podstaw

Kolory to jeden z pierwszych tematów omawianych w przedszkolu i pierwszej klasie. Jak ułatwić dzieciom przyswojenie nazw kolorów? Zapraszam do dzisiejszej notki :-)


Kolory dają bardzo dużo możliwości do gier i zabaw. Najpopularniejsze zadania to oczywiście kolorowanki.






Plakaty w klasie nie tylko ułatwiają dzieciom zapamiętanie kolorów, ćwiczenie czytania ale także są fajnym wystrojem. W moich klasach jest zawsze duuużo plakatów i dekoracji po angielsku. Jeśli chodzi o kolory, znalazłam gdzieś w sieci taki plakat:




Na lekcjach z dziecmi nie może też zabraknąć filmików i piosenek. Jeśli chodzi o piosenki to używam tych, które są w podręcznikach. Ale oprócz nich mam listę ciekawych kanałów na Youtube ze wspaniałymi bajkami i piosenkami po angielsku. Między innymi polecam Wam kanały Super Simple Songs, Maple Leaf Learning, Busy Beavers, Singing Walrus i Ping Fong.








A teraz kolej na gry i zabawy. Jak wiadomo, dzieci w tym wieku nie lubią nudy, dlatego trzeba wymyślac ciągle coś nowego. 
Moimi ulubionymi zabawami na rozgrzewkę są:
- "SHOW ME..." - mówimy do uczniów "Show me something blue!" i dzieci biegają po klasie w poszukiwaniu czegoś niebieskiego. Alternatywne polecenie do tej zabawy to "RUN TO BLUE", można użyć innych czasowników aby ćwiczyć czynności "RUN TO BLUE", "WALK TO BLUE", "JUMP TO BLUE", "SWIM TO BLUE" "FLY...", "CRAWL..." itd.
- Lokomotywa - chodzimy po klasie w lokomotywie, co jakiś czas zmieniajac konduktora. Konduktor chodzi po klasie i dotyka jakiejś rzeczy nazywając kolor. Wszyscy pozostali także muszą jej dotknąć i nazwać koloru. Gdy dojdzie do ostatniej osoby, konuktor się zmienia. 

Innym ze sposób na fajną aktywnośc dla twórczych uczniów jest zrobienie kolorowej tęczy z bibuły, waty i papierowego talerzyka. Poźniej można udekorować tym okna w klasie - super pomysł na rozjaśnienie pochmurnych jesiennych dni :-)

Kolorowa tęcza.
Tradycyjna gra w Bingo w wersji z kolorami - jako pionków można użyć kolorowych guziczków lub ścinków kolorowego bloku technicznego.
Bingo "Kolory"
 Sortowanie to jedna z najważniejszych umiejętności jakie muszą posiąść młodsze przedszkolaki. Można połączyć naukę angielskiego z bardzo praktycznym sortowaniem różnorodnych kolorowych elementów.
Sortowanie kolorowych elementów w wagonach pociągów
 Labirynt na żywo. Wspaniała zabawa w konwencji TPR. Można dodać dowolną ilość kolorow i kształtów a linie wykonać z kolorowej taśmy klejącej.
Labiryt na żywo. Można użyć również w temacie figur geometrycznych.
Kolejny pomysł na sortowanie, tym razem z wykorzystaniem nigdy nikomu nie potrzebnych rurek po ręcznikach papierowych. Bardzo długo je zbierałam, w nadziei, że na pewno na coś mi się przydadzą...i to jedna z możliwości ich wykorzystania :)

Świetny pomysł na sortowanie z użyciem rurek po ręcznikach papierowych.
Sortowanie z użyciem kart do gry w UNO, w której talii mamy cztery kolory. Do tego cztery koszyczki w tych kolorach i gra gotowa.

Sortowanie kolorowych kart z gry UNO
 Super pomysł na Potworki z tektury. Tego motywu można użyć do praktycznie każdego działu - kolorów, kształtów, numerków, jedzenia, ubrań na cztery pory roku. Lubię gry i zabawy, z których materiały są uniwersalne.
Shape Monsters - do ćwiczenia kolorów i kształtów
 A teraz pomysł na zabawę, która oprócz nauki kolorów, pomaga też w kwestiach logopedycznych. Za pomocą słomki dzieci muszą wdmuchiwać odpowiednie kolory do pojemniczków.

Zabawa na kolory a do tego logopedyczna ;-)


Jakie są Wasze ulubione gry i zabawy związane z kolorami?


Po mnóstwo pomysłów i inspiracji zapraszam na FB "Nauczyciele Angielskiego" https://www.facebook.com/groups/nauczycieleangielskiego/?notif_id=1542015053099954&notif_t=group_r2j_approved